Dnia 21.03.2015 w godzinach 10 -17 w Instytucie Nenckiego odbędą się ogólnodostępne pokazy przybliżające różne aspekty neuronauki. Mamy też atrakcje dla najmłodszych.

Samorząd Doktorantów Instytutu Nenckiego – Eliksiry.
Stanowisko które umożliwi najmłodszym uczestnikom zapoznanie się z suchym lodem – tajemniczą substancją która z lodu zamienia się od razu w gaz a nie w wodę), będą mogli stworzyć swój własny kolorowy eliksir, który będzie zachowywał się trochę jak prawdziwy wulkan.

Stanowisko Koła Naukowego Neurobiologii:
Podczas pokazu studenci Koła Neurobiologii przybliżą zainteresowanym uczestnikom budowę i funkcje mózgu ssaka (od myszy, poprzez szympansa aż do człowieka). Studenci posiłkować się będą planszami, modelami oraz preparatami mikroskopowymi. Pokażą jak ewoluował ten organ. Ponadto na stoisku można będzie dowiedzieć się czegoś więcej na temat badania EEG oraz jego zastosowania i nadziei z nim wiązanych. 
Odwiedzający będą mogli spróbować ‘oszukać swój mózg’. Studenci zaprezentują uczestnikom różnorodne sztuczki i iluzje mające na celu oszukanie ludzkich zmysłów i wprowadzenie mózgu w błąd. To tutaj zainteresowani będą mogli sprawdzić na sobie działanie iluzji optycznych.
Koło naukowe opowie również o roślinach psychoaktywnych oraz dietach dla mózgu. Tutaj uczestnicy będą mogli poznać rośliny, które w najróżniejszy sposób wpływają na funkcjonowanie mózgu, a które bardzo często są obecne w naszym codziennym życiu. Będą to zarówno rośliny stosowane jako suplementy diety, rośliny i właściwościach szkodliwych i halucynogennych, jak i te stosowane powszechnie, które często nazywamy po prostu „używkami”. 
Dodatkowo dla najmłodszych : Kolorowanki i wyklejanki z mózgiem, gdzie najmłodsze dzieci będą miały okazję do zapoznania się z budową i funkcją różnych struktur mózgowych

Firma Biogen – ‘mam SM’
Stwardnienie rozsiane jest najczęstszą chorobą neurologiczną młodych dorosłych. Szacuje się, że w Polsce dotkniętych tą chorobą jest ok. 40 tysięcy osób. Dzięki przygotowanej symulacji komputerowej uczestnicy będą mogli się poczuć jak chorzy na stwardnienie rozsiane i lepiej zrozumieć objawy SM. Obsługa stoiska odpowie na wszelkie pytania związane z chorobą i jej leczeniem.

Centrum Nauki Kopernik – Wirtualna rzeczywistość i interfejs człowiek-człowiek
Na stoisku ‘ekipa Kopernika’ zaprezentuje działanie hełmu EEG EMOTIV EPOC+, który można z powodzeniem wykorzystać do poruszania się w wirtualnej rzeczywistości gry komputerowej, lub do sterowania maszynami.
Dodatkowo uczestnicy będą mieli okazję sprawdzić działanie interfejsu człowiek-człowiek i poruszyć ręką drugiej osoby bez udziału jej woli, zobaczyć zdalnie sterowanego karaczana, oraz trójwymiarowy atlas ludzkiego mózgu prof. Wiesława Nowińskiego.

Neurogra – trenuj swój mózg
Na stanowisku portalu neurogra.pl będzie można sprawdzić się w rozgrywkach w grze służącej trenowaniu mózgu w obszarach takich jak pamięć, koncentracja, szybkość czy logika.

 

 

 

Pokazy odbędą się 21 marca 2015  w Sali Konferencyjnej Centrum Neurobiologii w Instytucie Biologii Doświadczalnej PAN

Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia Instytutu Biologii Doświadczalnej w sobotę 21 marca i skorzystania ze specjalnie przygotowanych pokazów zorganizowanych przez portal Neurogra.pl i firmę Biogen Idec. Uczestnicy będą mogli stoczyć komputerowe rozgrywki w ramach prezentacji Neurogra i zapoznać się z symulacją choroby stwardnienia rozsianego, która przedstawia objawy i dolegliwości związane z jej przebiegiem. Zapraszamy również na stronę www.mamsm.pl poświęconą tej chorobie neurologicznej.

 

Zapraszamy do spotkania! Będzie naukowo, kreatywnie i na pewno bardzo interesująco!

 

Dla wszystkich osób, które będą uczestniczyły w tegorocznej edycji akcji i odwiedzą Instytut w trakcie trwania Tygodnia Mózgu przygotowaliśmy specjalne nagrody ufundowane przez portal Neurogra.pl

 

Nie zwlekaj! Przyjdź i dowiedz się więcej!

SKNN Oblicza