Więcej informacji na

http://www.swps.pl/warszawa/warszawa-aktualnosci/warszawa-wydarzenia/12475-dzien-mozgu-na-swps-warszawa


Od tysięcy lat nasza cywilizacja rozwija się dzięki zaspokajaniu potrzeby ciekawości. To z jej powodu zadajemy sobie pytania: „Czym jest umysł?”, „Jak to się dzieje, że w ogóle myślę?”, „Skąd się biorą emocje?”, „Dlaczego kłamiemy?”, „Czy można czytać myśli?”.

Więcej o tym jak funkcjonuje mózg, co wiemy o neuronauce i jakie są jej najnowsze dokonania będzie można się dowiedzieć w sobotę, 21 marca 2015 r., podczas tegorocznego Dnia Mózgu organizowanego w warszawskiej siedzibie SWPS.

 

W części wykładowej wystąpi m.in. dr hab. Piotr Francuz (prof. KUL), który opowie o tym, czym właściwie jest piękno z perspektywy naszego mózgu. Dr Agata Sobków (SWPS Wrocław) wyjaśni dlaczego czujemy, że coś jest właściwe, zanim jesteśmy tego świadomi – weźmie przy nas pod lupę potęgę intuicji. Dr hab. Iwona Szatkowska (IBD PAN) przedstawi całą prawdę o kłamstwie, podpartą badaniami z użyciem technik neuroobrazowania. Mgr Maciej Skorko (IP PAN) omówi wpływ technologizacji na nasze mózgi, na przykładzie gier komputerowych.

Przerwa między wykładami będzie poświęcona na pokazy przy wielu, przygotowanych specjalnie na tę okazję stanowiskach. Będzie można dowiedzieć się m.in. czy możliwe jest oszukanie wykrywacza kłamstw, czy przy pomocy gier komputerowych można usprawnić swoją pamięć i koncentrację, czy dzięki wirtualnej rzeczywistości mózgiem i ciałem będziemy w dwóch różnych miejscach – na te i wiele innych pytań będzie próbować odpowiedzieć grono specjalistów i entuzjastów z różnych dziedzin.

 

O swoich doświadczeniach chętnie opowiedzą również studenci neurokognitywistyki, którzy przygotowali punkt informacyjny dla wszystkich zainteresowanych kierunkiem. Swoją wiedzą podzielą się także Trenerzy ze Strefy Młodzieży SWPS, którzy na co dzień zajmują się pracą nad zdrowym rozwojem młodych osób. Na swój kącik, pełen kolorowych kredek i wesołych mózgów mogą liczyć także wszystkie dzieciaki.

 

Dzień Mózgu organizowany jest przez Koło Neuronauki SWPS już po raz dziesiąty. Można by pomyśleć, że podczas tylu edycji temat jednego organu został zupełnie wyczerpany, ale nic bardziej mylnego – kryje on jeszcze wiele zagadek, na które próbujemy znaleźć odpowiedź.

Czy nie jest niesamowite, że całkowita długość połączeń w naszej korze mózgowej jest dłuższa niż dystans między Ziemią a Księżycem? I to siedmiokrotnie… Przyjdź zadziwić się razem z nami.
Wszelkie informacje można znaleźć: https://www.facebook.com/neurokognitywistyka

 

PROGRAM DNIA MÓZGU 2015
WYKŁADY

 

11.00-12.15 dr hab. Iwona Szatkowska, IBD PAN 

Cała prawda o kłamstwie: badania z zastosowaniem metod neuroobrazowania
12.30-13.45 dr Agata Sobków, SWPS Wrocław
Intuicja pod lupą naukowca
14:00-16:00 INTERAKTYWNE POKAZY
16.00-17.15 prof. dr hab. Piotr Francuz, KUL
W jakim zakresie wyniki badań neuropoznawczych pozwalają
zrozumieć istotę przeżycia estetycznego?
17.30-18.45 mgr Maciej Skorko, IP PAN
Technologie Rzeczywistości Wirtualnej w badaniach i diagnozie
zdolności umysłowych


INTERAKTYWNE STANOWISKA


• Pomiar EEG - zobacz, jak "falujesz", czyli jak reaguje Twój mózg w czasie rzeczywistym (Brain Tracking)
• Wariograf - czy potrafisz go oszukać? (SWPS)
• Gry dla mózgu - graj, baw się i poznawaj najlepsze sposoby na rozwijanie pamięci i koncentracji (Neurogra.pl)
• Wirtualna rzeczywistość - przenieś się do innego świata dzięki Oculus Rift i przekonaj się, czy Twój mózg w to uwierzy (VRlab: Laboratorium Rzeczywistości Wirtualnej i Psychofizjologii IP PAN)
• Mózgowa kraina - pełen gier i zabaw kącik dla najmłodszych neuronaukowców (SWPS)
• Serduszko puka w rytmie... - jak gra w nas strach, a jak radość? (Projektowanie Interakcji Człowiek – Technologia, SWPS)
• Nie czujesz się elektryzująco? Twoje ciało mówi za Ciebie - poznaj język mięśni, skóry, a nawet serca (SWPS)
• "Przepraszam, jak dotrę do grzbietowo-bocznej kory przedczołowej?" Neuroanatomia w trzech wymiarach (SWPS)

 

STANOWISKA INFORMACYJNE


• Neurokognitywistyka – poznaj wachlarz możliwości kształcenia się i rozwoju zawodowego w neuronauce (SWPS)
• Strefa Młodzieży - dowiedz się jak wspierać zdrowe dorastanie nastolatków (SWPS)
• Księgarnia Psyche - co warto czytać, czyli psychologiczne i neuronaukowe nowości na rynku wydawniczym